Zajímavosti v okolí Moravské Třebové

 The author: mikimaus
 Displayed: 6422 x
 Added: 19.09.2015
 0 Comments
Časová náročnost: 7 hod
Počet zajímavostí: 5
Stoupání: 1 948 m
Klesání: 1 871 m
Cena za vstupné: 0 Kč

Nové Zámky

Původní lovecký zámek byl postaven kolem roku 1650. Dnešní stavba Nových zámků pochází z let 1813–1820 . Nové Zámky patřily Lichtenštejnům a dnes slouží k účelovému využití.

U zámku se nachází také anglický přírodní park ve kterém jsou romantické stavby nebo Chrám přátelství. Autorem krajinné kompozice je Bernard Petri, který byl autorem úprav Lednicko–valtického areálu. V okolí se nacházejí lesy Doubrava na které jezdili lovit i císařové Zikmund a Rudolf II. Novými Zámky také vede romantická stezka, která je dlouhá 8km. Stezka začíná v Litovli a má devět zastávek při kterých se nadýcháte čerstvého vzduchu a prohlédnete si kouzelné okolí lužních lesů a cestu zakončíte u Nových Mlýnů.

Zámek Úsov

Zámek Úsov patří mezi nejstarší z moravských zámků. Zámek Úsov byl postaven ve 13.století jako typ francouzského kastelu. Zámek v roce 1643 za švédské okupace utrpěl velké škody a oprav se dočkal v roce 1691, kdy nechal Jan Adam z Lichtnštejna vybudovat dle projektu italského architekta Domenica Martinelliho barokní palác, který měl tři patra, které jsou rozmístěny mezi gotickými věžemi původního opevnění.

Od roku 1898 je na zámku umístěno zámecké lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělé tohoto druhu ve střední Evropě s lichtenštejnskými loveckými trofejemi a kolekcí loveckých a pytláckých zbraní . U zámku stojí cenná barokní socha sv. Jana Nepomuckého.

Na zámku můžete také ocenit expozici obrazů akademického malíře Lubomíra Bartoše. Zajímavá je také expozice Hádanky pánů z Vlašimi ,což je interaktivní expozice pro děti s řadou záludných otázek a nelehkých úkolů, takže si děti odnesou plno zajímavých informací. Na Úsově se konají například tradiční jarmarky historických řemesel a akce s pohádkovými bytostmi. Po náročné procházce je zde pro děi připraven zookoutek a pro vás posezení na nádvoří zámku s občerstvením.

Hrad Mírov

Původně gotický hrad pochází ze 13. století a zpočátku sloužil jako sídlo olomouckého biskupa. V roce 1684 byl hrad přestavěn ,protože během třicetileté války byl hrad vypálen . Hrad Mírov se přestavěl na velkou barokní pevnost, která se ve své podobě dochovala do nynější doby.

Hrad v dřívější době sloužil jako věznice a po roce 1855 se stala jednou z největších věznic s ostrahou v českých zemích. V objektu hradu se nachází raně barokní kostel sv. Maří Magdalény a z dalších památek najdeme pod hradem sousoší Piety . Před obcí Mírov najdeme sochu sv. Jana Nepomuckého a naproti hřbitovu renesanční boží muka .

Mírov je nadále věznicí. Má oddělení s ostrahou, oddělení se zvýšenou ostrahou a oddělení pro výkon doživotních trestů. Do budoucna má ve věznici zůstat i oddělení pro výkon doživotních trestů.

Hrad Údánky

Hrad Údánky leží zhruba 5km od Moravské Třebové. O Hradu se toho moc neví ,jelikož už před rokem 1365 zanikal.

Po hradu zbyl jen vodní příkop , který byl kolem hradiska v nepravidelném čtyřúhelníku a take zbyl vnější val. Údánky měly být podobné vodnímu hradu franského typu, který tvořila obytná věž. Udánky jsou archeologická památka , která je volně přístupná .

Hrad Cimburk

Hrad Cimburk se původně jmenoval Trnávka a byl postaven v letech 1290-1300 k ochraně obchodní stezky. Dříve byl dvoupatrovým palácem a NA předhradí byly 3 obranné věže a také příkop s valem. Roku 1464 bylo předhradí doplněno kulatou věží a v roce 1645 byl hrad zpustošen císařskou posádkou . Bohužel to nebyla poslední věc, kterou hrad utrpěl, protože v roce 1776 byl zapálen bleskem. A tak se z Krásného hradu stala zřícenina.

V 60. letech minulého století bylo na Trnávce vybudováno letní divadlo v přírodě. Dnes je zřícenina majetkem Obce Městečko Trnávka a byla zařazena do seznamu významných státních památek.

Zřícenina Plankenberk

Zřícenina hradu Plankenberk se nachází u vesničky Nectava. Hrad se datuje do roku 1352 , kdy ho nechali vystavět páni z Lipé. Zachovány jsou menší zbytky zdí,rozsáhlý systém valů a příkopů.

K hradu se také váže pověsť o ukryté truhle zlata, kterou zde nechala šlechta než byl hrad dobit. Podle této pověsti se jednomu místnímu obyvateli zjevil duch Markrabě, který tuto truhlu skoval a řekl mladému klukovi, že mu ukáže kde má tuto truhlu hledat, ale že musí poklad rozdělit na čtyři díly mezi kostele v Biskupicích, Jaroměřicích, Šubířově a ten poslední díl si může nechat.

Druhý den se mladík vydal na zříceninu hradu a skutečně poklad našel , jak mu poradil duch. Jak měl před sebou truhlu zlata, řekl si že duch určitě nemá zlato přesně spočítané a že si většinu nechá, sotva co dořekl tuto myšlenku spadl i s truhlou do jámy. Mladíkovi nohy mu zpřerážela a do konce života byl nejen chuďasem ale už i mrzákem.

Pokud máte rádi kouzlo tajemství, tak určitě neváhejte a podívejte se do zákoutí zříceniny Plankenberk a zkuste si vybavit tuto pověst. Věřte, že vám půjde mráz po zádech.

Reliéf Petra Bezruče

Když se vydáte po červené turistické značce z Velkých Opatovic směrem na Letovice, uvidíte po dvou kilometrech na malé údolíčko v pískovcových skalách. Tam se nacházejí dva pískovcové reliéfy, které byly vytvořené sochařem Karlem Otáhalem.

První reliéf je reliéf Petra Bezruče, byl vytvořen roku 1947. Druhý reliéf ukazuje hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstra, který byl vytesán o pět let později.

Reliéfy se nachází ve skalní prohlubni a jsou situována pod vrchol kopce, na kterém se rozléhá opatovické hradiště. K reliéfu se můžete dostat poze pěšky a po červené turistické značce je možné pokračovat do Velké Roudky a případně dále do Opatovic.

Where does the article invite you?

Udánky

Udánky je archeologická památka . Volně přístupná tvrz.

Cimburk

Zřícenina hradu, který se původně jmenoval Trnávka byl postaven v letech 1290…

Plankenberk

Zřícenina hradu Plankenberk se nachází nedaleko od vesničky…

Reliéf Petra Bezruče

Reliéf Petra Bezruče byl do skály vytesán roku 1947.

What would interest you?