Hrady a zámky v okolí Prachatic
Časová náročnost: | 6 hod |
Počet zajímavostí: | 5 |
Stoupání: | 989 m |
Klesání: | 965 m |
Cena za vstupné: | 0 Kč |
Hrad Poděhusy
Hrad Poděhusy je zaniklý hrad , který leží jižně od vesnice Podeřiště v okrese Prachatice.Jednodílný hrad s lichoběžníkovým půdorysem byl na třech stranách chráněn příkopem a na západní straně ho chránil strmý svah. Hrad se nachází na nevýrazném výběžku údolního svahu nad pravým břehem Bezdrevského potoka .
Hrad patřil koncem 13. století Rožmberkům a v roce 1402 zde zemřel pražský arcibiskup Mikuláš Puchník .
Z hradu se dochovaly hlavně příkopy , které měly sídlo původně chránit ze tří stran. V prostoru vlastního hradu jsou dodnes patrné terénní nerovnosti a od roku 1958 je hrad chráněn jako kulturní památka ČR.
Zbytky hradu jsou volně přístupné, ale nevede k nim bohužel žádná turisticky značená trasa, ale upozorňuje na ně třinácté zastavení naučné stezky "Historická krajina Netolická. "
Karlův hrádek
Z dřívějšího hradu se stala zřícenina u které se zachovalo zdivo s hrotitými okny, mohutný příkop a val. Karlův hrádek se nachází v lese nad řekou Vltavou, zhruba dva kilometry jižně od Purkarce. Hrad nechal vystavět samotný král Karel IV. ve 3. čtvrtině 14. století .Hrad se měl stát střediskem panství, které by vzniklo odloučením části královského hradu Hluboké. Král Václav IV. neměl po Karlově smrtí o hrad zájem a proto hrad brzy zanikl a sním i městečko v podhradí, proto už nemáme z pozdější doby žádné záznamy.
Ke zřícenině můžeme dojít pěšky od Hluboké nad Vltavou. Trasa má 8km a vede údolím řeky. Trasa také nabízí romantiku a nádherný pohled na krajinu , ale je obtížnější než se navenek jeví. Procházku proto doporučuji párům a né rodinám s malými dětmi.
Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek hluboká nad Vltavou leží na místě původního gotického hradu a pochází ze 13.století. Zámek byl mnohokrát přestavován a svou podobu romantické tudorovské gotiky si drží od 2.poloviny 19.století . Zámek také vlastnil jízdárnu, stáje a kočárovnu a všechny tři věci byly upraveny na Alšovu jihočeskou galerii se stálou výstavou jihočeské gotiky holandského malířství. Technickou památkou jsou litinové konstrukce letního pavilonu a zimní zahrady. U zámku stojí zámeček Štekl , který byl původně domem pro úředníky a v dnešní době je upraven na hotel. Zámek vlastní i rozsáhlý zámecký park v anglickém stylu s cennými dřevinami.
Na Osuli
Hrad Osule by založen na příkaz Přemysla Otakara II. a původně byl královským. V roce 1344 zdědili hrad Rožmberkové a v jejich rukou se části hradeb nechaly rozvalit.
Zřícenina se nachází na výrazném vrchu, kde se dochovalo nízké a mohutné zdivo obytných i hospodářských staveb.
Hrad na Osuli vám doporučuji jako jednu z nejhezčích vycházek i když s troškou prudkého výšlapu, ale zaručuji, že z kouzelného výhledu budete mít radost a nakopci jsou stále dobře viditelné základy celého hradu a strážních věží . Nejen ,že se nadýcháte čerstvého vzduchu ,ale také objevíte další krásu našeho kraje.
Zámek Kratochvíle
Renesanční zámek Kratochvíle byl postaven v letech 1583 - 1589 Baltazarem Maggim z Arogna
pro Viléma z Rožmberka. Vstupní sál a jídelnu v přízemí vyzdobil Georg Widmann malbami s loveckými motivy a strop společenských sálů v 1.patře pokrývá
bohatá výzdoba s náměty z římských dějin, které je mistrovským dílem Antonia Melany. Stěny a stropy zámeckých interiérů jsou velmi honosně vyzdobeny . V
průběhu posledních let dochází k průběžnému obohacování sálů a místností dobovým nábytkem a uměleckými díly ,které pochází ze stejné doby . Malebné
prostředí zámku má i vlastní příkop.
Zámek Kratochvíle ve své konečné podobě představuje jeden z klenotů stavitelského a dekoračního umění doby renesance a rozhodně stojí za vaší pozornost.