České středohoří- za sopkami kousek za Prahu
České středohoří je nevysoké pohoří severně od Prahy. Vydáte-li se po D8, tak již od hory Říp uvidíte na horizontu hradbu kopců. To je náš cíl. Kopce nejsou vysoké. Typický je pro ně kuželovitý tvar, podloží tvoří převážně čedič a lesy na svazích jsou převážně listnaté. Mezi kopci se rozprostírá kulturní krajina, mnoho polí a sadů a na jižních svazích jižní části Středohoří i vinice.
Nejvyšší horou je Milešovka. Se svými 836m.n.m. převyšuje všechny okolní kopce a díky tomu je zde bezvětří zcela výjimečně.
Středohoří skrývá řadu klenotů. Pojďme se na některá podívat z blízka.
Litoměřice, královské město.
Oblast Litoměřic je osidlovaná již od mladší doby kamenné. Počátkem 11. století založil kníže Spytihněv kapitulu s kostelem sv. Štěpána, přičemž tzv. „zakládací listina kapituly“ je nejstarší písemností tohoto druhu u nás a v originále je dodnes v místním archivu. Ke kapitule byla dopsána i nejstarší česky psané české věty: Pavel dal jest Ploškovcích zem’u. Vlach dal jest Dolás zem’u i sv’atému Ščepánu se dvěma dušníkoma Bogučeja a Sedlatu.
Když si projdete okolí, nebo při příjezdu budete koukat kolem, tak jistě dáte předkům za pravdu, že při zdroji vody, ryb, na obchodní cestě do Německa, v úrodné a teplé oblasti je nejlepší založit osadu.
Litoměřice potom vznikají v 1. třetině 13. století.
Památky v Litoměřicích:
Město je památek plné. Na malém území zde můžete vidět tolik různých slohů, že Vám půjde hlava kolem. Na chvilku se zastavíme na náměstí. Nechci psát příliš o historii, ale pár řádků si neodpustím.
Kostel Všech Svatých s gotickou věží
Původně románský kostel ze 12. století. V průběhu let procházel řadou přestaveb. Hlavní loď byla původně kratší, o čemž svědčí i střecha kostela. V 15. století byl kostel přestavěn do gotického slohu. Poté započala i přestavba kostelní věže. V 18. století Octavio Broggio provedl úplnou barokizaci stavby.
Stará radnice
Základy pocházejí ze 14. století. Do renezančního slohu byla přestavěna v 16. století. Do roku 1839 sloužila jako radnice. Dnes je v ní muzeum.
Tyto tři objekty- stará radnice, kostel a věž, každý z jiného slohu jsou dost typickým výjevem pro Litoměřice.
Dům U černého orla- Salva Guarda
Postaven ve 14. století, v 16. století renesančně přestavěn. Fasáda domu je bohatě zdobena sgrafity. Dnes je v budově restaurace a hotel.
Dům Kalich
Pozdně gotický dům z 16. století, ještě koncem 16. století byl renezančně přestavěn. Roku 1834 byl empírově přestavěn. Dnes se zde nachází radnice. Věž ve tvaru kalichu je přístupná a nabízí krásný pohled na celé Litoměřice.
Když se posuneme dále, boční uličkou kolem kostela, tak cestou můžeme potkat Gotické dvojče. Stačí projít průchodem do dvorního traktu (Jezuitská ulice čp.4).
Gotické dvojče
Gotický dům s dvojitým štítem z 16. století. Nyní slouží jako galerie. Pravidelně se zde vystavovaná expozice obměňuje.
Pokud dům obejdeme, dostaneme se na Parkány. Opevnění města je volně přístupné. V klidu si zde můžete město částečně obejít. Naproti Vám se vyjímá na Dómském pahorku katedrála. Cestou k ní musíme do údolíčka a malou úzkou uličkou vzhůru na pahorek.
Cestou mineme dům, kde bydlel a nakonec i zemřel český básník K. H. Mácha. Světnička Karla Hynka Máchy v domě Na Vikárce je otevřená pro veřejnost. Jen lístky si musíte koupit v muzeu (Mírové náměstí čp. 40).
http://www.muzeumlitomerice.cz/
Okolo světničky nás ulička zavede po čedičové dlažbě až před katedrálu.
Katedrála Svatého Štěpána
Byla zbudována na Dómském pahorku na místě, kde stával kostela Sv. Štěpána z 11. století. Katedrála vznikla v 17. století.
Katedrálu můžete navštívit například u příležitosti Litoměřického varhanního léta.
Věž katedrály je přístupna veřejnosti a je z ní krásný výhled na Litoměřice a okolí.
https://cs.wikipedia.org/
Posledním místem, o kterém se zmíním, je Gotický hrad.
Gotický hrad
Dodnes dochovanou část hradu započal stavět král Karel IV. ve 2. polovině 14. století a pravděpodobně byl dokončen až jeho synem Václavem. Od 15. století pak přestal sloužit svému původnímu účelu a sloužil jako skladiště, zejména vína z okolních vinic. Dnes je hrad opraven a jeho prostory jsou využívány jako multifunkční centrum se zaměřením na historii a současnost českého vinařství.
http://www.hradlitomerice.cz/
Doufám, že toto město, které nabízí i mnoho dalšího, než jen památky, navštívíte a nevynecháte ho. Pravidelně se zde na výstavišti konají různé výstavy. Dále pak vinobraní, pivní slavnosti, masopust atd. V Litoměřicích to žije!
http://www.mkz-ltm.cz , http://www.zahradacech.cz/