Kam za zajímavostmi u Karlových Varů
Časová náročnost: | 4 hod |
Počet zajímavostí: | 3 |
Stoupání: | 694 m |
Klesání: | 782 m |
Cena za vstupné: | 0 Kč |
U Báby
Přírodní památka U Báby se nachází v Novém Dvoře u Žihle v Plzeňském kraji. Přírodní památka a jeho území je rozděleno na dvě plochy. V 1. části se nachází žulové balvany ,které se nazývají Dědek a Bába. Tyto balvany vznikly zvětráváním a rozpadem biotické žuly tiského masivu. V 2.část U Lomu je tvořena menšími balvany ,které tvoří malé skalní město . V okolí se nachází několik balvanů, které jsou v hřibovité formě a také zde najdete zaoblené balvany, ketré tvoří kamenné stádo. Vznik těchto balvanů byl podobný jako u Báby a Dědka. Největší z balvanů je balvan zvaný Bába. Bába je balvan viklanového typu , který měří 6m a široký je 12m.
K přírodním památkám se dostanete po žluté turistické trase a nemusíte se bát vzít si kolo, protože i po žluté turistické trase vede krásná cyklostezka.
Přírodní památka je přístupná po žluté turistické trase.
Zámek Chyše
Zámek Chyše leží nedaleko od vrchu Vladař uprostřed hlubokých lesů, břidlicových skal a prosluněných luk, kterými od Žlutic až k Rabštejnu protéká řeka Střela.
Zámek byl původně hrad, který byl založen ve 13.století . Po husitských válkách byl hrad zbořen ,ale obnovy se dočkal po roce 1473 Burianem z Gutštejna a za Mikuláše z Lobkovic byl renesančně přestavěn. Zhruba v 18. století prošel dalšími rekonstrukcemi a stal se barokním. Dnešní podoba zámku , která je v novogotickém stylu pochází z let 1856-1858 ,kdy zámek vlastnili Lazanští.V roce 1917 na zámku působil Karel Čapek jako vychovatel. Lazanští nechali roku 1989 zámek restituovat a byl volně přístupný veřejnosti. Zámek je jednopatrová až dvoupatrová čtyřkřídlá budova nepravidelného tvaru ,která má své nádvoří, dvě věže a krásný park. Jedno z nejhezčích a zajímavých věcí na zámku je sál, který má valenou klenbu a výseče na kterých je olejomalba Petra Brandla z 18. století představující krále Davida, kterému je přinášena hlava zavražděného syna Saulova.
Zámek je nazýván jako přízrak z pohádky či historického filmu. Díky spolupráci s ministerstvem kultury České republiky a Památkovým ústavem v Plzni se pustili do rozsáhlé rekonstrukce celého objektu. Zámek má novou omítku, obnovily a zpřístupnily se zámecké interiéry a podařilo se vytvořit zajímavou prohlídkovou trasu, která jimi vede. A pokud najdete na Chyši pár minut navíc ,tak tu můžete navštívit zámecký pivovar, kde se vaří základní tři druhy piva pod společnou značkou "Prokop", a to světlá jedenáctka, polotmavá dvanáctka a tmavá třináctka. Na památku si můžete koupit jeden z chyšských tácků.
Chyše se tak stále častěji stávají oblíbeným turistickým cílem.
Zámek Mlýnce
Zámek Mlýnce leží v okrese Louny a od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Dnešní zámek byl dřívější tvrzí ,která pochází z období po husitských válkách, kdy na ní sídlili příslušníci rodu Harantů z Kořen. Václav starší ze Štampachu si tvrz koupil roku 1614,ale po 8 letech přišel za účast na stavovském povstání o veškerý majetek,ale o rok později panství koupila jeho manželka Barbora z Malešic a Poutnova a její potomci panství vlastnili až do 19. století. V roce 1733 Václav Kager ze Štampachu nechal tvrz zbořit a postavil barokní čtyřkřídlý zámek, který měl okolo obdélníkové nádvoří se schodišti v protilehlých nárožích .Mansardovou střechu zdobí novogotické stupňovité štíty. V letech 1883–1889 získal zámek novogotickou podobu , kdy byl v rukou bratrů Josefa, Alfonse a Jiřího Baernreutherů.
Bratři přestavěli zámeckou kapli a nechali založit park s alejí pnoucích růží. Když zámek roku 1950 patřil lubeneckému státnímu statku, tak byl využíván k provozování bytů, kanceláří a jídelen. Poté, co zámek v roce 1967 vyhořel, byla obnovena jen malá část, která dále sloužila jako kuchyně a jídelna.
Zámek je nyní na soukromém obezděném pozemku se starým parkem a probíhají zde festivaly pro veřejnost.
Rozhledna Kryry
Na místě dnešní rozhledny stával Kozí hrad, který v pozdější době začal chátrat a poté byl rozebrán. V roce 1905 se rozhodli postavit místo hrádku rozhlednu.Rozhlednu najdeme na strmém kopci městečka Kryry. V roce 1995 byly ve věži instalovány vysílačepro mobilní operátory a rozhledna se stala nepřístupná. Změna nastala o 5 let později, tedy v roce 2000 ,kdy rozhledna byla zpřístupněna veřejnosti.
Rozhledna Kryry je cihlová věž ,která měří 27 m, má 3 vyhlídková patra a pochází z roku 1906.
K rozhledně se můžeme dostat pěšinou s četnými serpentinami, která je bohužel pro cyklisty nesjízdná. Pohodlnější cesta vede kolem kostela a to pozvolným stoupáním po kamenité cestě,která prudký kopec obchází obchází a od severu se pak po okraji louky přibližuje zpět k rozhledně.
Z rozhledny můžete vidět výhled na nádherné Krušné hory a České středohoří.
Suvenýry si můžete koupit ve věži nebo na OÚ v Kryrech.