Moravský kras- známý i neznámý III.

 Autor: IJ Kish
 Gesehen: 4755 x
 Zugefügt: 15.08.2017
 0 Kommentare
Býčí skála, rozhledna Alexandrovka, nebo Máchův pomník...víte, kde se tato místa nachází?

Ve třetím pokračování zajímavostí z Moravského krasu se podíváme do Adamova a vydáme se na 16km okruh plný mnoha zajímavostí.
Moravský kras není jen o vápencích a jeskyních, ale také o železu. Už od 8. století se zde zpracovávala železná ruda.

 

K tomuto účelu sloužila i Stará huť u Adamova
Stará huť se nachází v Josefovském údolí  kousek za Adamovem. Sloužila k výrobě železa. Byla založena roku 1746. Fungovala až do roku 1877.  V areálu jsou i repliky středověkých kusových železářských pecí. Bývají zde pořádané akce, při kterých se v těchto pecích taví. Stejně jako se zde vyrábí dřevěné uhlí v milířích. Takovouto věc uvidíte asi málokdy a málokde. Určitě to ale stojí za to vidět na vlastní oči. 


        Podzimní experimentální tavba je 23. 9. 2017. 


Areá Staré hutě je celoročně volně přístupný a můžete si ho sami obejít, vystoupat na ochoz kolem pece, nebo se podívat i dovnitř. Nebuďte ale sklamaní, dochovaly se jen obvodové zdi. Zbytek je už jen na Vaší fantazii. Pomoci jí můžete návštěvou expozice muzea železářství. Zde se od dubna do října dozvíte vše o železe, získávání, tavení, a i o tom, jek to ve vysoké peci vypadá a funguje. V expozici uvidíte i řadu modelů vybavení a staveb na zpracování železa. Některé modely jsou i pohyblivé. 
Expozice ve Vás jistě zanechá hluboký dojem, i když nejste odborníky na hutnicví, ani nevlastníte žádnou železárnu.
http://www.technicalmuseum.cz/

 

Naproti Staré huti je u potoka lesní bar.

 

Vydáme-li se dál, dojdeme k Vývěru Jedovnického potoka.
Jsme v krasu a jak občas voda mizí, tak se najednou objevuje. V předchozím článku píši o Rudickém propadání, tam se nám ztrácí Jedovnický potok a nyní zde stojíte u jeho vývěru. Voda má za sebou 13km putování v podzemí.

 

Asi 100metrů za vývěrem dojdeme k Býčí skále.
Jeskyně se jmenuje podle nálezu bronzového býčka. V roce 1872 zde bylo nalezeno přes 40 koster ze starší doby železné (halštatské). Dodnes nikdo přesně neví, co se zde tenkrát odehrálo.

Přes zimu slouží jeskyně jako zimoviště pro netopýry. Zimuje jich zde až 11 druhů.

Pokud toužíte po návštěvě Býčí skály, lze využít dny otevřených dveří, nebo se stát členem speleologické skupiny, která zde objevuje nové a nové prostory a v jejich práci jim pomoci.
http://www.byciskala.cz/MaRS/index.php

 


Od jeskyně vystoupáme na kopec, projdeme lesem až dojdeme k Máchovu památníku.
Památník vznikl roku 1936 ke stému výročí úmrtí Karla Hynka Máchy. Od památníku je krásný výhled směrem na Brno a za krásného počasí je vidět až na Pálavu.

 

Nedaleko od památníku stojí Nový hrad.
Vznik koncem 15. století jako opevnění původního Starého hradu, který ležel asi 200m za Novým hradem. Do dnešních dní jsou ze Starého hradu patrné jen skromné pozůstatky. Prostory hradu si můžete přijít prohlédnout a občerstvit se na to v místním útulném šenku. Na hradě se konají pravidelné jarmarky. Zde jsou termíny těch nadcházejících v roce 2017. 

16.-17. 9. - zářiový jarmark 

14.-15. 10. - říjnový jarmark

18.-19. 11. - jarmark k uzavírání hradu (při pěkném počasí)

Na své si zde přijdou především děti.
http://www.novyhrad.eu/

 

A ještě poslední zastavení v kostele a shlédnutí Světelského oltáře
Oltář najdete v kostele Svaté Barbory v Adamové. Od roku 2010 se jedná  o Národní kulturní památku. Vznikl  počátkem 16. století pro klášter v Dolnorakouském Zwettlu(odtud ten název). Původně měřil 20 metrů a měl několik částí. Oltář získal kníže Alois II. z Lichtenštejna, který ho nechal zrestaurovat a do Adamovského kostela ho věnoval. Oltář lze navštívit po předchozí domluvě, nebo o prázdninách v otevíracích hodinách.
http://www.adamov.name/

Doufám, že se Vám články líbily a že krasovou oblast navštívíte.

Was Neues bringt dieser Artikel?

Křtiny

V Křtinách se nacházejí dva zámky. Dolní zámek pochází z 18. století, Nový zámek je o sto let…

Wofür interessieren Sie sich?